July 5, 2022, 7:17 pm
Home Istoric

SCURT ISTORIC

• Conform registrului de inspecţie din anul 1895 reiese că prima şcoală din satul Ruseni se înfiinţează în anul şcolar 1895 - 1896 (procesul verbal încheiat la 15 aprilie 1896).
  • Primul învăţător suplinitor, având numele de G.D.Vacariu, avea un număr de 25 elevi - 23 băieţi şi 2 fete (la clasa I 17 băieţi şi 2 fete, iar la clasa a II-a 4 băieţi). Localul şcolii este închiriat de comună.
  • În anul 1897 sunt înscrişi în clasa I 24 elevi, în clasa a II-a 12 elevi şi în clasa a III-a 4 elevi, aceştia învăţând într-o locuinţă mai spaţioasă, închiriată de primărie.
  • Din decembrie 1897, şcoala este condusă de învăţătorul I. Gr. Teodorescu, învăţător definitiv, absolvent al Şcolii Normale “ Carol I ” din Bucureşti. Numărul total de elevi era de 31 băieţi şi 11 fete.
  • În anul 1912 se aminteşte că s-au construit două săli de clasă, dar nu sunt terminate tencuielile şi nu au nici toate geamurile.
  • În anul 1916 localul şcolii devine propriu, cu două săli de clasă şi cancelarie în stare bună de funcţionare.
  • În anul 1959 s-a turnat temelia actualei şcoli din Ruseni, cu ajutorul sătenilor, compartimentată cu: cancelarie profesori, secretariat, birou director, sală grădiniţă, bibliotecă, 8 săli de clasă, un laborator de fizică-chimie, cu parter şi etaj. Şcoala a fost dată în folosinţă în anul şcolar 1961/1962.
  • Apar şi primii profesori calificaţi, încă din anul 1964.
  • În 1978, şcoala devine neîncăpătoare şi se mai construieşte un corp de clădire nou cu încă 4 săli de clasă, lipit de corpul vechi.
  • Astăzi această clădire este funcţională, făcând posibilă instruirea şi educarea multor generaţii de elevi absolvenţi ai învăţământului gimnazial.
  • Incepand cu anul scolar 2012/2013 scoala poata denumirea de Scoala Gimnaziala „Ioan Grigore Teodorescu” Ruseni.