July 5, 2022, 7:46 pm
Home "Daruind vei dobandi" editia a IV-a - 2014-2015

PROIECTUL EDUCAŢIONAL NAŢIONAL „DĂRUIND, VEI DOBÂNDI!”, Ediţia a IV-a, inclus în CAERI 2014, poziţia 916, vă oferă posibilitatea să participați atât dumneavoastră cât și elevii pe care îi coordonaţi la secțiunile de creație artistico-plastică, literară, PPT/PPS. Nu se percepe taxă de participare!

Nume proiect: PROIECTUL EDUCAŢIONAL NAŢIONAL „DĂRUIND, VEI DOBÂNDI!”, Ediţia a IV-a

Organizatori:

• Şcoala Gimnazială “Ioan Grigore Teodorescu” Ruseni - Borleşti - Neamţ,
  • Şcoala Gimnazială Borleşti - Neamţ,
  • Inspectoratul Şcolar al Judeţului Neamţ

Condiţii de participare: Proiectul se adresează cadrelor didactice şi copiilor/elevilor din ciclul preşcolar, primar, gimnazial, liceal.

Perioadă înscriere: 24.11.2014 - 30.01.2015

Perioadă desfăşurare: 24.11.2014 - 30.04.2015

Activităţile se vor desfăşura pe etape după cum urmează:

I. „Priveşte trecutul cu respect!” – „La mulţi ani, Românie!” 23 noiembrie – 30 ianuarie

- realizarea unor lucrări literare, artistico-plastice, poezii, compuneri (creaţii literare), prezentări PPT sau PPS, având ca temă Ziua Naţională a României.

II. „Magia iernii printre fulgi de zăpadă şi glasuri de copil” – „Bucurie, veselie, /În ghetuţa argintie” 5 decembrie – 30 ianuarie

- realizarea unor lucrări artistico-plastice („Ghetuţa lui Moş Nicolae”- prin tehnici diverse , “Cadoul mult visat”- desen / colaj), poezii, compuneri (creaţii literare), felicitări şi prezentări PPT sau PPS, având ca temă 6 Decembrie, Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae.

III. „Magia iernii printre fulgi de zăpadă şi glasuri de copil” – „Urăm, cântăm,/ În jurul bradului dansăm” 16 decembrie – 30 ianuarie

-realizarea unor lucrări artistico-plastice (felicitări colaje, desene/ picturi etc.), creaţii literare şi prezentări ppt - pps, având ca temă sărbătorile de Crăciun şi Anul Nou

IV.„Priveşte trecutul cu respect!”–„Hai să dăm mână cu mână!” 20 – 30 ianuarie

-realizarea unor lucrări literare, artistico-plastice, poezii, compuneri (creaţii literare), prezentări PPT sau PPS, având ca temă Unirea Principatelor Române.

SECŢIUNI:

I. pentru elevi:

a) Pictură/ desen/ colaj (guaşe, tempera, creioane colorate, ceracolor, colaj etc.);

b) Creaţii literare (poezii, compuneri);

c) Prezentări PPT sau PPS (serbări - tradiţii, obiceiuri etc.).

II. pentru cadre didactice:

d) Referate, sinteze, exemple de bune practici, alte activităţ

Prezentarea detaliata a proiectului se poate descarca de aici