July 5, 2022, 7:12 pm
Home Activitati extrascolare

Activitati extrascolare

Diversitatea activităţilor extraşcolare oferite creşte interesul copiilor pentru şcoală şi pentru oferta educaţională.

Activitatea educativă şcolară şi extraşcolară permite transferul şi aplicabilitatea cunoştinţelor, abilităţilor, competenţelor dobândite în cadrul orelor prevăzute în programa şcolară.

Elevii sunt atraşi de activităţile artistice, reacreative, distractive, care ajută la dezvoltarea creativităţii, gândirii critice şi stimulează implicarea în actul decizional privind respectarea drepturilor omului, conştientizarea urmărilor poluării, educaţia rutieră, educaţia pentru păstrarea valorilor, toleranţa, comunicarea interculturală etc.

Cadrele didactice manifestă disponibilitate în realizarea unor activităţi extraşcolare de interes local,naţional şi internaţional, cum ar fi : sarbătorirea Zilelor scolii, Zilei europene a siguranţei rutiere, Haloween, Ziua educatiei ,Saptămâna Educaţiei Globale, Ziua Naţională a României, Unirea Principatelor Române, Martie, luna mărţişorului, 9 Mai - Ziua Europei , Ziua Eroilor, 1 Iunie şi aplică metode de lucru atractive.

Ne propunem ca activităţile ce se vor desfăşura în biblioteca şcolii sa fie diversificate , sa fie create în concordanţă cu dorinţele şi aptitudinile elevilor pentru ca aceştia să vină cu plăcere şi să aprecieze importanţa lecturii. Scopul acestor activităţi va fi diminuarea interesului pentru jocurile pe calculator şi pentru alte atracţii dăunătoare dezvoltării lor intelectuale.